3 סוגי הדברה טבעית שכדאי להכיר

3 סוגי הדברה טבעית שכדאי להכיר

בעולם שבו איכות הסביבה וההגנה מפני חומרים מזיקים נמצאים כל העת בתודעה, אנו נמצאים במרדף תמידי אחר צורות טבעיות של הדברה, מניעה והרחקה של מזיקים. בסופו של יום זה טוב גם לסביבה, גם לחיות המחמד שחלקנו מגדל וגם עבורנו, בני האדם. הנה 3 סוגים של הדברה טבעית שכדאי להכיר.

הדברה באמצעות תרכובות צמחיות

בעוד שחומרי הדברה כגון DDT נאסרו לשימוש כבר בתחילת שנות ה-70, חומרי הדברה אחרים – שהשפעותיהם נתגלו רק מאוחר יותר – המשיכו לחלחל לאדמה ולמים. רק החל מ-2005 נאסר לשימוש החומר מתיל ברומיד, הפוגע בשכבת האוזון, ורק החל מ-2008 נאסר השימוש בחומרי הדברה ממשפחת הזרחנים האורגניים, על שום השפעתם המזיקה והחריפה על מערכת העצבים.

ממצאים ובדיקות של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מהשנים האחרונות, מעידים על ירידה בכמויות הרעלים הנשארים על גבי הפירות, הירקות ושאר הגידולים החקלאיים שאנו צורכים. אחת הסיבות העיקריות לכך היא מעבר לשימוש בחומרי הדברה צמחיים, המבוססים על תרכובות כגון פירתרואידים המופקות מצמח החרצית, ולפיכך מצטמצם השימוש בחומרי ההדברה הכימיים.

הרחקת מזיקים באמצעות צבעים

אחת מהתגליות המפליאות ביותר בתחום ההדברה, נעשתה על ידי מכון וולקני במשרד החקלאות והכפר. במחקר שבוצע כבר לפני יותר מעשור שנים, נתגלה שרשתות צל בצבעים מסוימים – מרחיקות מזיקים מגידולים חקלאיים. מעבר לכך, לרשתות אלו יש השפעה מיטיבה עם הגידולים החקלאיים עצמם (האצת תהליכי הבשלה, חיי מדף ארוכים יותר ועוד).

אז איזה צבעים מרחיקים מזיקים? הצבע הצהוב הוא אחד היעילים, כך נתגלה במחקר – פי 80 יותר מאשר רשתות בצבע שחור. החרקים נמשכים לצבע הצהוב, אך עומדים על הרשת ולא חודרים פנימה, כפי שקורה עם רשתות צל שחורות. אין ספק שזו תגלית משמעותית בתחום, אך יש לזכור כי היא תקפה להרחקה של מזיקים חקלאיים בעיקר, ופחות שימושית כאשר מדובר בהדברת נמלים או ג'וקים.

הדברת מזיקים ביולוגית

מסתבר שישראל הפכה להיות מעצמת-על בתחום ההדברה הביולוגית. הדברה זו משתמשת באויב הטבעי של המזיק, כמקור יעיל יחסית לחיסול אוכלוסיית המזיק. זה לא חדש, כמובן. כבר אלפי שנים כל מי שמחזיק חתול בית יודע שיש לו "מכונת הדברה" יעילה, בעיקר של מכרסמים אבל גם של ג'וקים. סוג נוסף של הדברה ביולוגית משתמש בחומרים פשוטים שיש בכל בית, כגון עלי דפנה, רוזמרין, קליפות מלפפון יבשות או אפילו שטיפת הבית עם חומץ מהול במים.

חברה ישראלית בשם BioBee פיתחה תהליך יעיל ביותר של הדברה ביולוגית: מעקרים זכרים של יתושים, זבובים או מזיקים אחרים באמצעות קרינה, ולאחר מכן שולחים את הזכרים המעוקרים למקומות בהם יש בעיית מזיקים. הזכרים המעוקרים מזדווגים עם הנקבות, אך שום צאצאים לא נוצרים בתהליך. כך, לאחר כמה דורות (שבועות), ניתן להוריד משמעותית את אוכלוסיית המזיק.

חברה ישראלית נוספת בשם "מכתשים אדמה", מפזרת הורמוני מין נקביים (פרומונים) במקום בו הופיעו המזיקים. הזכרים מתרוצצים ללא הפסקה בניסיון למצוא את הנקבות, אך מכיוון שאין שום נקבות בפועל – הזכרים מתים מתשישות, ונמנעת היצירה של הדור הבא.

עוד חברה ישראלית שכבשה את תחום ההדברה הביולוגית, היא חברת עדן שילד. מומחי החברה פיתחו חומרי הרחקה – לא הדברה – העשויים מתרכובות צמחיות. החומרים אינם רעילים כלל, אך משחררים ניחוחות ארומטיים דוחי מזיקים. מבדקים גילו 90% יעילות בהרחקה של מרבית סוגי המזיקים.

לסיכום

ניתן להמשיך לדבר על שיטות הדברה טבעיות ובלתי מזיקות לסביבה, כגון הדברה אלקטרונית, חיטוי סולרי של קרקע חקלאית ועוד. ככל שימשיכו הפיתוחים, כך נוכל לשמור על הסביבה ולהרחיק את המזיקים המציקים מחיינו.

4.7/5 - (4 votes)