3 דברים שאתם חייבים לדעת לפני כריתת עצים

3 דברים שאתם חייבים לדעת לפני כריתת עצים

נתחיל דווקא בהרגשה האישית שלנו ביחס לנושא. איננו חושבים שכריתת עצים הוא אירוע משמח ולדעתנו במקרים רבים ישנן חלופות טובות מאוד שיכולות לעזור לנו להימנע מכריתת עץ. יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מן העובדה שישנם מקרים שכריתת עץ היא הפתרון היחיד שעומד לרשותכם.

מאחר שזו פעולה שנעשית לעתים נדירות, הידע והמודעות בקרב צרכנים רבים לוקה בחסר ודווקא בהקשר הזה, חוסר ידע עשוי להוביל לטעויות שעולות לא מעט כסף, מביאות לפתרונות לקויים ואף לעבירה על החוק.

מתי צריך לכרות עצים

כריתת עצים יכולה להתבצע בשלל מקרים כדוגמת עץ שניטע באזור שמיועד לפיתוח ובנייה, מקרים שבהם העצים משמשים מקומות קינון לעופות ומזיקים, עצים שהתייבשו, עצים שנגועים במחלות ועוד.

כפי שכתבנו בתחילה ונפרט מיד, ישנם מקרים שבאמת אין ברירה ושחייבים לכרות את העץ בעוד שלעתים אתם יכולים להשיג הרבה יותר מבלי לכרות את העץ ואפילו לעשות את זה במחיר הרבה יותר זול אך לפני כן חשוב להכיר את החוק בעניין כריתת עצים בישראל.

על פי החוק – חל איסור לכרות עצים בישראל

אם אתם שוקלים לכרות עץ, כדאי שתכירו את החוק שאומר באופן מפורש שכריתת עצים בישראל אסורה. בעניין זה חשוב לציין שלא משנה באיזה עץ מדובר החוק חל על כל העצים ובפרט שהם נחשבים לעצים בוגרים.

על פי החוק, לא משנה אם מדובר בעץ פרי או עץ נוי ולא משנה אם הוא נמצא בשטח הרשות המקומית או בחצר הבית שלכם – אסור לכרות אותו ללא אישור מתאים אפילו אם אתם הם אלה שנטעו אותו.

חוק זה נועד למנוע כריתה מיותרת של עצים והעובר על החוק צפוי לקנס כספי גבוהה למדי. יחד עם זאת, אם בכל זאת אתם מעוניינים לכרות את העץ, עליכם להגיש בקשה לגוף המפקח בעירייה ולאחר תשלום האגרה ובהנחה שלא מדובר בעץ עתיק או נדיר, סביר להניח שתקבלו אישור לכך.

רק לאחר קבלת האישור, תוכלו לכרות את העץ אך יהיה עליכם להיעזר בכורת עצים מוסמך שמחזיק בביטוח מתאים. תוכלו למצוא מידע מפורט ותשובות לשאלות נפוצות בנושא כריתת עצים בכתבה הבאה.

שתי חלופות לכריתת עצים

מרבית המצבים שבהם מעוניינים בכריתה של עץ, יכולים להיות מומרים לפעולות אחרות הרבה יותר ידידותיות.

גיזום עצים

גיזום עצים היא הפעולה שמתאימה במרבית המקרים ושלטעמנו לא רק שתשמור על העץ, היא גם תהיה הרבה יורת זולה.

גיזום עצים יכול להיות הפתרון שיהפוך עץ מוזנח ליפה במיוחד ובנוסף גיזום נכון יכול לספק פתרון הולם למקרים שבהם ענפי העץ מהווים מפגע או כאשר ישנן מושבות של עופות ומזיקים לא רצויים בצמרת העץ.

כדי לגזום עצים, אין צורך להמציא אישורים מיוחדים אך יחד עם זאת, חייבים לבחור בגוזם עצים מיומן שלרשותו עומדים כלים מתאימים כדוגמת מנוף ומסורים שונים. גוזם עצים למקרה שלנו הוא כל מי שמציע שירותי גיזום ובלבד שהוא מחזיק בהכשרה המתאימה, ברישיונות ובאישורים מתאימים. מעבר לכך, מומלץ לבחור בחברת גיזום עצים שמציעה גם ביטוח על העבודה שהיא מבצעת.

העברת עצים ממקום למקום

שירות העברת עצים המכונה בעגה המקצועית העתקת עצים, הוא עוד פתרון מעולה שמשלב את האפשרות לפתור כמעט כל בעיה ועדיין לשמור על העצים. העתקת עצים נעשית על ידי חברה שמתמחה בכך, על ידי חפירה נכונה מסביב לעץ והעברתו (לאחר הגיזום שלו) אל משכנו החדש.

באופן הזה ניתן לשמור על העץ וליהנות ממנו אפילו יותר – במקום שמתאים לכך.

חשוב לציין שלמרות שמדובר בתהליך נקי ששומר על העץ, עדיין יש צורך להמציא אישור מתאים לביצוע ההעתקה – ממש כמו בכריתת עצים. קבלת האישור במקרה של העתקת עצים אינה צריכה להמשך זמן רב ולכן זהו פתרון מועדף על ידי בעלי בתים רבים.

חשוב לציין שלא משנה באיזה פתרון אתם בוחרים, עליכם לזכור שמדובר בפעולה מקצועית שמצריכה ידע וניסיון ומעבר לכך היא עשויה להיות מסוכנת. על כן חייבים לבחור בחברה מקצועית שתבצע עבורכם את העבודה באופן הטוב ביותר שיבטיח ביצוע נכון ובטוח לעץ ולסביבה.