לשון הרע

לשון הרע – אפשר להתמודד עם זה

אין דבר נורא ומביך יותר מאשר לגלות שהופצו עליכם דברי לשון הרע ושקר במקום העבודה, במשפחה, ואפילו בתקשורת וברשתות החברתיות. מדובר במעשה חמור ביותר שיכול להסב נזק עצום לשמו הטוב של הפרט, לפרנסתו ולמוניטין שלו. המשפט בישראל מכיר בחומרת המעשה ומגדיר את חוק איסור לשון הרע, על פיו ניתן לקבל פיצויים גם במקרים בהם אין כל הוכחת נזק.

2 אפיקי תביעת לשון הרע

אם אתם קוראים שורות אלה, כנראה שגם אתם חושדים כי דברי לשון הרע הופצו בהקשר אליכם. כעת עומדות בפניכם 2 אפשרויות:

  • אפיק תביעה אזרחי – תוכלו להגיש תביעה נזיקית, כאשר הדרישה תהיה פיצויים. כמו כן, בית המשפט יוכל לפסוק לטובתכם פיצויים בגובה של עד 50,000 ש"ח גם ללא הוכחת נזק, תלוי במקרה ובחומרת המצב. במקרים אלו מדובר על מקרים בהם המספיק שהמידע הגיע לאדם אחד מלבד הנפגע. במידה והתובע מצליח להוכיח שדברי הדיבה הופצו בזדון ובכוונה כדי לפגוע, יוכל לזכות בפיצויים בסכומים כפולים מכך!

  • אפיק תביעה פלילי – במקרים אחרים ניתן להגיש גם תביעה פלילית. במקרה זה, כתב האישום יוגש על ידי האזרח, כך שבכעת חובה עליו להוכיח שהגורם שפרסם את דברי לשון הרע אודותיו עשה זאת בכוונה לפגוע, כאשר הפרסום עצמו הגיע לשני אנשים נוספים פרט לנפגע עצמו. ייתכן מאוד שהענישה בעולם המשפט הפלילי לא תסתכם רק בפיצויים כספיים, אלא במאסר ואפילו שני העונשים יחדיו. חשוב לציין שגם בסוג זה של תביעה, יוכל בית המשפט לפסוק פיצויים בגובה של עד 50,000 ש"ח ללא כל הוכחת נזק מהצד הנפגע.

רק עורך דין יוכל לעזור לכם לקבל את הזכויות המגיעות לכם

במקרה בו גם אתם חשים ששמכם הטוב נפגע בדברי לשון הרע יש לפנות אל עורך דין, ולהגיש יחדיו תביעת לשון הרע באפיק הבטוח ביותר בהתאם להמלצת איש המקצוע. עורך הדין יבחן היטב את התיק; האם באמת מדובר בלשון הרע והאם יש טעם בתביעה, ואם כן מה יהיה גובה הפיצויים אם בכלל? חשוב להבין, הרי לא כל אימרה לא במקום או פרסום שקרי או שגוי ייחשבו לשון הרע.

כדי להגיע לעורך הדין הטוב ביותר שתוכלו למצוא, מומלץ מאוד לבצע חיפוש וסקר שוק מקיפים, להגיע לפגישות פנים אל פנים מול אנשי מקצוע שונים שהחיפוש שלכם העלה, ולבדוק עם מי מהם אתם מרגישים הכי בנוח שאפשר. מדובר בפרמטר חשוב ביותר בבחירת עורך הדין, שכן החל מהרגע שתחליטו להתקדם – אתם ואיש המקצוע הופכים לחברים הכי טובים; עליו להכיר את פרטי המקרה עד לפסיק הקטן ביותר, בכדי להצליח ליצור את תכנית הפעולה שתחזיר אתכם לשגרה תקינה במהירות, כשבידכם כל הזכויות והפיצויים שמגיעים לכם על פי חוק ובהתאם למקרה.

Rate this post